Jaki gaz używa się do wózków widłowych?Wózki widłowe jezdniowe spalinowe z napędem na gaz są coraz chętniej wybierane, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Lepiej sprawdzają się na dużych halach przemysłowych lub logistycznych, w których zastosowanie gazu jest bardziej opłacalne. Niskie koszty eksploatacji wózków na gaz nie wpływają na udźwig oraz intensywność użytkowania.

 

LPG czy CNG - który gaz wybrać do wózków widłowych?

Wózki widłowe na gaz są wydajniejsze i sprawdzają się na wielkometrażowych halach. Co także ważne - ich użytkowanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia, bo nie emisja spalin nie jest tak szkodliwa, jak w wózkach napędzanych benzyną lub ropą. 

 

Gaz do wózków widłowych jezdniowych spalinowych występuje w dwóch wariantach. Można je napędzać gazem LPG (zwanym także płynnym) lub CNG (gazem ziemnym). 

 

 

 

 

Według osób pracujących na wózkach z napędem LPG i CNG nie ma znaczącej różnicy, w wydajności sprzętu, prowadzeniu pojazdu, czy samej mocy udźwigu. Tutaj zmienia się tylko cena, ale biorąc pod uwagę powyższe koszty dodatkowe, różnica ta jest niewielka. 

Zarówno gaz LPG i CNG nie wpływają negatywnie na szybszą eksploatację wózka widłowego, więc wybór właściwego napędu uzależniony jest od indywidualnych preferencji, gdyż jeden i drugi sprawdza się w tych pojazdach bardzo dobrze. 

 

Praca na wózkach widłowych na gaz jest możliwa wtedy, gdy posiada się odpowiednie uprawnienia uwzględniające szkolenie z bezpiecznej wymiany butli.


Wróć do bloga