Materiały spawalnicze - rodzajeSpawanie jest czynnością, polegającą na łączeniu poszczególnych części metalu oraz jego stopów poprzez ich nagrzewanie, a następnie stopienie. Spawać można z dodatkiem spoiwa lub bez niego. Aby spawanie przebiegało poprawnie, potrzebne będą określone materiały spawalnicze. Sprawdź, jakie rodzaje materiałów do spawania wyróżniamy i czym charakteryzują się dwie najważniejsze grupy.

Rodzaje materiałów spawalniczych

Do oferowanych przez nas materiałów spawalniczych należą przede wszystkim urządzenia spawalnicze, w tym spawarki elektrodowe, MIG/MAG oraz TIG, a także palniki i zestawy do cięcia, spawania oraz lutowania gazowego. Ponadto materiały spawalnicze to osprzęt, taki jak na przykład węże spawalnicze, druty spawalnicze, luty i topniki oraz sprzęt, czyli uchwyty do spawania metodą TIG, MIG/MAG i cięcia plazmą. Wyróżnia się także różnego rodzaju palniki: uniwersalne, do cięcia, spawania i lutowania, a także akcesoria spawalnicze, w tym między innymi manometry, bezpieczniki gazowe czy końcówki prądowe. Ważnym rodzajem materiałów spawalniczych są akcesoria szlifierskie, czyli ściernice, w tym:

Ponadto oferujemy wysokiej jakości chemię spawalniczą w postaci środków czyszczących, smarujących, antykorozyjnych, zabezpieczających oraz do trawienia i pasywacji stali. Niemniej ważne w trakcie spawania będą akcesoria BHP: maski spawalnicze, przyłbice, okulary ochronne i spawalnicze, rękawice i spawalnicze fartuchy. Właśnie im, a także urządzeniom spawalniczym przyjrzymy się w dalszej części wpisu.

Charakterystyka sprzętu spawalniczego

Podstawą pracy każdego spawacza jest sprawna i prawidłowo działająca spawarka. W naszej ofercie znajdują się między innymi spawarki transformatorowe, wykorzystujące technologię MMA, w której stosuje się elektrody otulone. Spawarki transformatorowe nie wymagają stosowania butli z gazem osłonowym. Ponadto oferujemy spawarki inwertorowe, migomaty i spawarki przeznaczone do spawania metodą TIG. Spawarki inwertorowe charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i łatwością obsługi. Migomaty z kolei przeznaczone są dla doświadczonych spawaczy, gdyż cechują się bardzo szybkim podawaniem drutu. Mają także większe gabaryty. Spaw najwyższej jakości uzyskasz natomiast, używając spawarek TIG. Niezwykle istotnym sprzętem spawalniczym są również magnetyczne kątowniki spawalnicze, służące do podtrzymywania spawanego materiału w jednej płaszczyźnie lub pod odpowiednim kątem: 90 i 45 stopni. Maksymalny udźwig kątowników wynosi do 11, do 22 lub do 33 kilogramów.

Charakterystyka akcesoriów BHP do spawania

W trakcie spawania niezwykle istotna jest ochrona oczu, twarzy i rąk. Przy długotrwałym, intensywnym spawaniu oraz przy spawaniu o dużym natężeniu przepływu gazu do ochrony twarzy najlepiej posłużą oferowane przez nas wytrzymałe przyłbice spawalnicze. Jeśli czynność trwa krótko, oczy, twarz oraz szyję można zasłonić specjalną tarczą. Natomiast podczas prac wymagających ciągłej zmiany ustawiania głowy i ciała najwygodniejsze będą kaptury spawalnicze, zapewniające największą swobodę podczas spawania. Niemniej ważne jest używanie specjalnych rękawic ochronnych, które zabezpieczają dłonie spawacza przed odpryskami stopionych metali. Na rynku dostępne są rękawice skórzane ze skóry bydlęcej lub ze skór chromowych o wyprawie termoodpornej. Produkowane są ze skóry bydlęcej i świńskiej, z podszewką impregnowaną niepalnie.


Wróć do bloga