Rodzaje gazów osłonowych w spawalnictwieGazy osłonowe to jedne z dwóch rodzajów gazów wykorzystywanych w spawalnictwie. Drugą grupę stanowią gazy palne. Jakie zadania należą do każdego z typów gazów? Ten pierwszy ma na celu podgrzewanie spawanych elementów. W dodatku gazy palne wykorzystuje się podczas lutowania. Występują one w różnych mieszankach, a do głównych gazów palnych należą acetylen i propan. Zaletą tego pierwszego jest to, iż tworzony przezeń płomień nie skutkuje utlenianiem obrabianego obszaru. Propan z kolei pozwala otrzymać wysoką czystość spalania.

Specyfika gazów osłonowych

Jak natomiast wygląda kwestia gazów osłonowych? Jakie funkcje spełniają i na jakie rodzaje się dzielą? Głównym zadaniem gazów osłonowych, jak sama ich nazwa wskazuje, jest ochrona spawanego obszaru. Przed czym? Przed pierwiastkami i związkami chemicznymi, które występują w atmosferze. Mogą one bowiem niekorzystnie wpływać na proces spawania. Jakie gazy pozwalają na to, aby do obrabianego obszaru nie przedostawały się pierwiastki i związki z atmosfery? Ich lista jest zdecydowanie dłuższa niż zestawienie gazów palnych.

Gazy osłonowe to zarówno pojedyncze pierwiastki, jak i związki chemiczne. Listę tych pierwszych rozpoczyna argon. Związek ten chroni spawany obszar przede wszystkim przed wpływem tlenu i azotu. Dzięki niemu spawanie może stać się wyjątkowo wydajne i wolne od rozprysków, które utrudniają pracę. Innym pierwiastkiem, który może być stosowany jako gaz osłonowy, jest hel. Wykorzystuje się go zarówno samodzielnie, jak i łącząc go z takimi gazami jak argon, dwutlenek węgla czy tlen. O ile zastosowanie argonu wpływa na wydajność spawania, o tyle zastosowanie helu ma znaczenie dla szybkości tego procesu. Jeśli zaś chodzi o związki chemiczne, które wykorzystuje się jako gazy osłonowe, to jednym z najważniejszych pośród nich jest dwutlenek węgla. Jego największą zaletą jest zapewnianie dobrego chłodzenia i związane z tym zapobieganie przegrzaniu uchwytu spawalniczego. Jako gazy osłonowe, często w połączeniu z innymi pierwiastkami, wykorzystuje się też azot, wodór oraz tlen.


Wróć do bloga