Rodzaje zbiorników przydomowych na propanZazwyczaj do ogrzewania w domu używa się gazu ziemnego, ale czasami osiedla domowe nie mają podłączenia do instalacji gazowej, w takim przypadku z ratunkiem przychodzi propan, który jest doskonałym alternatywnym źródeł energii cieplnej. W celu korzystania z propanu konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni zbiornik, w którym gaz będzie przechowywany. Jednakże gaz jest substancją łatwopalną, a co za tym idzie — niebezpieczną. W artykule dowiesz się, jakie są rodzaje przydomowych zbiorników na propan oraz zasady ich montowania.

Wielkości zbiorników na propan

Decydując się na kupno zbiornika na propan, trzeba przede wszystkim zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie domowe na gaz, najlepiej w ujęciu całego roku, ponieważ jak wiadomo — latem zużywa się mniej gazu niż zimą, czyli w okresie grzewczym. Zależność ta wynika zarówno z rozmiarów samego domostwa, jak i ilości domowników w gospodarstwie domowym. Na rynku są zbiorniki o różnej wielkości - 2700, 4850 lub nawet 6400 litrów.

Naziemne i podziemne zbiorniki

Zbiorniki mogą być montowane zarówno nad powierzchnią ziemi, jak i pod nią. W przypadku zbiorników naziemnych wymaga się, aby stałe one minimum trzy metry od zabudowań, z kolei w przypadku podziemnych zbiorników, konieczne jest zachowanie odległości jednego metra. Zbiorniki naziemne są zdecydowanie tańsze od tych podziemnych, chociaż zaletą tych drugich jest większa dyspozycja działki, na której zbiornik się znajduje.

Na co warto zwrócić uwagę

Umiejscowienie zbiornika jest ważne. Cysterna z gazem powinna mieć swobodny dostęp do zbiornika na propan, aby bez problemu uzupełniać w nim braki. W przypadku terenów o wysokim poziomie wód gruntowych lepiej zrezygnować jest ze zbiornika podziemnego ze względów bezpieczeństwa.


Wróć do bloga